Scrolla ner till Klart

Scrolla ner till Klart

Annons

Fritid

Valborg - vad firar vi egentligen?

Valborg, vinterns sista dag och avstampen för våren. Dagen då vi hyllar att vintern är över och sommaren börjar ta vid. Högtiden infaller alltid den sista april på solens "kvartspunkt" i solhjulet, det vill säga mitt emellan vårdagjämning och midsommar. Valborg har en lång och spännande historia, och en hel del varierande väder. 

 

En dag värd att fira

Trots pandemirestriktioner, och en annorlunda Valborgsmässoafton än vad vi är vana vid är det fortfarande en dag värd att fira. Högtiden anses nämligen vara en symbol för ljuset och våren och har firats den sista april i Sverige sedan medeltiden. Traditionen kommer från Tyskland och idag firas Valborg även i Estland, Finland och Lettland. Namnet Valborg härstammar från det tyska helgonet Sankta Walpurgis (Valborg). Hon var abbedissa (föreståndare för ett nunnekloster) och levde under 700-talet.

Varför en majsbrasa? 

Valborgseld, valborgsmässobål, majkasa, majbål eller majbrasa, kärt barn har många namn. Elden är starkt förknippad med Valborg, och ska man vara extra traditionsbunden en kör sjunga traditionella vårsånger när brasan väl är tänd. I år är de stora brasorna inställda på de flesta håll i landet. Traditionen med valborgseld har från början ett katolskt ursprung och förr tändes eldarna för att bränna upp det gamla och ge plats åt det nya. Man trodde även att natten mellan valborgsmässoafton och första maj var en magisk natt, då häxor och andra övernaturliga väsen var ute och flög på sina kvastar, och för att skrämma bort dem tände man eldar. 

Opålitligt valborgsväder

Trots att Valborg är en symbol för vårens intåg är dagen inte alltid helt pålitlig när det kommer till vädret. Historisk har den sista april bjudit på både snöblandat regn och heta sommartemperaturer. Som exempelvis år 1985 när det var snöslask under valborgsmässofirandet i Lund, samtidigt som snön låg decimeterdjup på sina håll i Småland. Ett annat exempel är våren 2000 när det istället var riktigt varmt i Markaryd i södra Småland som hade hela 28,8° på valborgsmässoaftons eftermiddag och då det ännu på kvällen var över 20° i de västra delarna av Götaland.

1886 är en Valborgsmässoafton som sticker ut rejält med extremt låga temperaturer. Ett flera decimeter tjockt snötäcke hade bildats några dygn tidigare och natten mot den 30 april sjönk temperaturen till -19,0° i Viredaholm i Småland och -16,0° i Skeppsholmen i Västergötland. Källa SMHI