VÄDERNYHETER
Extrema skyfall i Spanien – röda varningar i Italien
Lasse Rydqvist, Meteorolog på Klart
PUBLICERAD 19 OKTOBER 2026
Extrema skyfall har orsakat omfattande översvämningar i Spanien, efter ovädret Adam. Man rödvarnar även för kraftigt regn i norra Italien.
Över 700 mm regn i Spanien
Det kraftiga ovädret Adam har drabbat stora delar av Spaniens Medelhavskust. I Forna, nära Alicante, har omkring 720 mm regn uppmätts sedan helgen. Det är vad som vanligtvis faller på flera platser i Sverige på ett helt år!
Ovädret har orsakat omfattande översvämningar, avstängda vägar och stora störningar i trafiken. Minst två personer har omkommit. Även semesteröarna Ibiza, Mallorca och Formentera har drabbats hårt.
Röda varningar i norra Italien
Samtidigt riktas blickarna mot norra Italien, där ett nytt område med kraftiga regn väntas under tisdag och onsdag den 20–21 oktober.
Röda regnvarningar har utfärdats för bland annat Ligurien, Piemonte och Lombardiet under tisdagen. Under onsdagen omfattar de röda varningarna även Veneto och Friuli-Venezia Giulia i nordöstra Italien.
De stora regnmängderna kan orsaka översvämningar, snabbt stigande vattennivåer och störningar i trafiken.
Den som befinner sig i de berörda områdena bör följa lokala vädervarningar noga och undvika att köra eller gå genom översvämmade områden.