Norra Värmland, Dalarna väster om Siljan och södra Jämtlands län.
Varningar
Snöfall
Gul varningFrån torsdag morgon regn som övergår i snö eller blötsnö. Tidvis kan det bli ymnigt och ge trafikproblem som nedsatt sikt.
Område
Hur kan det påverka mig?
- Restider kan bli längre på grund av halka och dålig sikt. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten till väglag och sikt.
- Det kan vara svårt att ta sig fram i trafiken på grund av snö på vägar, trafikolyckor eller stillastående fordon.
- Det finns risk för förseningar eller inställda avgångar inom kollektivtrafiken.
- Vid temperatur nära noll grader är det risk för störningar i el- och telenät i områden med luftburna ledningar.
Vad händer
Ett regnområde som tidvis är kraftigt rör sig under natten till torsdag in från sydväst. Torsdag morgon och förmiddag övergår regnet alltmer i snö eller blötsnö som kan bli ymnigt. Då marken fortfarande är relativt varm, så väntas snön till stor del snabbt bli slask istället för att ackumuleras på vägarna.
Kommentar
Det blir även blåsigt med hårda vindbyar i samband med snöfallet. Då snön kan klibba fast på träden kan detta leda till viss trädfällning.
Uppdaterad: Ons 7 oktober 08:20
Var uppmärksam på hur vädret utvecklar sig och undvik väderkänsliga platser.