Prognos för april och maj - sommarvärmen dröjer
FOTO: Mikael Sjöstrand
Efter en dryg vecka med en hel del sol väntas typiskt aprilväder med snabba skiftningar mellan soliga dagar till regn, hagel och snö. Sista veckan av månaden såg tidigare ut kan kunna ge en försmak av sommarvärme men prognosen har ändrats och det ser ut att dröja innan riktigt varm luft når upp över Sverige.
Ett högtryck har växt in över landet i slutet av denna vecka och och det väntas ge sol och vårvärme till hela landet. Varmast blir det söndag till tisdag då det i kan bli 14-18 grader, men varmst i sydväst. Lågtrycken letar sig sedan in norrifrån på onsdag nästa vecka.
Håll koll på prognosen och tajma soltimmarna
När lågtrycken tar över under nästa vecka kan de föra med sig både snö, regn och hagel samt lite kallare luft. Under andra halvan av nästa vecka kommer det nog inte bli mer än 5-10 plusgrader i söder och 0-5 plusgrader i norr. Vid klart väder kommer frostnätter förekomma i så gott som hela landet. I fjällen väntas det nå in en hel del snöbyar och många dagar kan det bli mycket blåsigt. I norra Lapplandsfjällen kommer snödjupet kunna öka ordentligt.
Exakt hur lågtrycken kommer röra sig är ofta osäkert och så även denna gång. Prognosen kan därför ändras en del från dag till dag och det är därför rimligt att kika på prognosen dagligen.
Sommarvärmen ser ut att dröja
Tidigare såg det ut som att högtrycksbetonat väder skulle ta över under slutet av april och början av maj och föra med sig varm luft söderifrån. Den prognosen har nu ändrats då högtrycket istället etablerar sig över Grönland. Det gör att nordliga eller ostliga vindar når in över Sverige och då blir det vårvärme med 10-15 plusgrader som mest.
Kan det fortsätta vara småkyligt i maj?
Ja, första veckan av maj kan det fortfarande vara en kall luftmassa som täcker Sverige, men i takt med att dagarna blir längre och solen lyser starkare blir det ju varmare. Två eller tre veckor in i maj är det i nuläget mer troligt att varma sydliga vindar hittar upp över Sverige. Men vi på Klart håller er uppdaterade kring majvädret senare i april.
Därför blir det sol och värme vid högtryck